اشتباهات رایج در مذاکره

اشتباهات رایج در مذاکره را بشناسید

همه مدیران موفق نیاز به مذاکره دارند، برای به توافق رسیدن بر سر مفاد یک قرارداد، کسب توافق افراد در یک جلسه یا موافقت بر سر ضرب الاجل‌ها با اعضای تیم.

اگر نتوانید به طور موثر مذاکر کنید، با کشمکش‌هایی در مسیر شغلی خود مواجه خواهید شد. مثلاً ممکن است کسب و کار خود یا احترام اعضای گروه را از دست بدهید، یا ممکن است در مذاکراتی که مذاکره‌کنندگان بهتر می‌توانند موفق شوند، شکست بخورید.

10 اشتباه رایج در مذاکره

اشتباه ۱: عدم آمادگی

حتی اگر به طور واضح بدانید از یک مذاکره چه می‌خواهید، باز هم لازم است که توافقاتتان را از قبل به دقت آماده کنید و چند بار مرور کنید.

وقتی که آمادگی داشته باشید، احساس اعتماد به نفس بیشتری می­‌کنید، که در هر مذاکره‌­ای مهم است. اگر بتوانید دانش خود در مورد یک موضوع را در یک درخواست بیان کنید، شخص مقابل شما را جدی خواهد گرفت، و اگر کاملاً آمادگی داشته باشید احتمال اینکه چیزی را از قلم بیاندازید کم می­‌شود. خیلی مهم است که هر چیزی که مد نظر دارید در مذاکره بیان کنید چون بعد از اتمام مذاکره، پذیرش درخواست­‌های جدید توسط طرف مقابل بسیار سخت خواهد بود.

اگر مذاکره گروهی است، قبل از مذاکره مشخص کنید که هر یک از اعضای تیمتان چه چیزی را می­‌خواهد بگوید. تن صدای خود را تمرین کنید و استدلالات خود را به وضوح مشخص کنید، می‌­توانید از بازی نقش (تصور خود در موقعیتی که قرار است در آینده قرار بگیرید) استفاده کنید. در مورد اینکه طرف دیگر احتمالاً چه چیزی خواهد گفت و چیزهایی که حاضر به سازش در مورد آنها هستید، بحث کنید، نت برداری کنید و آنها را به جلسه بیاورید.

اشتباه۲: عدم رابطه‌­سازی

ممکن است موقعیت­‌هایی وجود داشته باشد که شما سرد وارد یک مذاکره بشوید و خواسته­‌های طرف مقابل را ندانید. با این حال سعی کنید با طرف مقابل یک ارتباط برقرار کنید. فقط مکالماتی کوتاه می‌­تواند اعتماد سازی کند و شما دیدگاه‌هایی د رمورد اهداف، خواسته‌ها یا حتی ترس‌­های شخص مقابل در فرآیند مذاکره بدست آورید.

ممکن است صحبت­‌هایی قاطعانه و محکم در پیش داشته باشید، اما اگر یک ارتباط خوب در ابتدا ایجاد کنید، احتمال اینکه به توافقی رضایت­‌بخش برسید بیشتر می‌­شود.

اشتباه۳: ترس از رنجاندن

تلاش برای تأمین بهترین معامله برای خود، تیم یا سازمانتان می‌­تواند شما را بترساند. ممکن است بترسید که مبادا حرف اشتباهی بزنید، خیلی زود نتیجه‌­گیری یا عقب نشینی کنید، یا چانه زنی کنید. شاید رد کردن پیشنهادات دیگران برایتان استرس­‌زا یا خجالت­‌آور باشد، خصوصاً اگر سبک رهبری شما مبنی بر رضایت باشد تا دستوری.

می­‌توانید با‌ یادآوری تفاوت بین بحث و مذاکره، این احساسات را برطرف کنید. برخلاف یک بحث، که در آن هر یک از طرفین موضعی موافق یا مخالف با یک موضوع دارند، هدف مذاکره برای هر دو طرف رسیدن به یک توافق است. از آنجا که هر دو طرف چیزهای متفاوتی می­‌خواهند، فقط در صورتی می­‌توانید به این نقطه برسید که از طریق گفتگو مشخص کنید برای چه چیزهایی آمادگی دارید یا ندارید. این فقط بخشی از فرآیند است.

اشتباه۴: گوش ندادن

برای اینکه مذاکره­‌کننده‌­ای موفق شوید، لازم است به طرف مقابل گوش کنید. اگر وسط صحبت‌هایش حرف بزنید، یا حرف‌هایش را نشنیده بگیرید، یافتن حوزه­‌هایی برای توافق سخت خواهد شد. همچنین ممکن است طرف را عصبانی کنید.

وقتی مهارتهای شنیداری خوبی داشته باشید، می‌­توانید بفهمید طرف مقابل چه چیزی می‌­خواهد، تعیین کنید که آیا علائق مشترکی دارید و در صورت دوربودن مواضعتان از هم تدبیری بیاندیشید. از تکنیک­‌های فعال و همدلانه­‌ی شنیدن برای فهم علائق و انگیزه­‌های طرف مقابل استفاده کنید.

اشتباه ۵: عدم اطلاع از BATNA خود (بهترین جایگزین برای گزینه توافق شده)

اصطلاح BATNA   (بهترین جایگزین برای گزینه توافق شده) اولین بار در کتابی تحت عنوان ” رسیدن به بله، توافق در مذاکره بدون تسلیم شدن” نوشته­‌ی دو محقق به نام­‌های راجر فیشر و ویلیام اوری در سال ۱۹۸۷ مطرح شد. ضرورتاً، حتی اگر هدف شما در مذاکره رسیدن به چیزی است که می­‌خواهید، شما باید در مورد اینکه بهترین جایگزین خواسته­‌ی شما چیست تصمیم بگیرید. یعنی بدانید چه زمانی بهترین زمان جلوگیری از زیان و ترک کردن است.

در مورد BATNA (بهترین جایگزین برای گزینه توافق شده) خود قبل از شروع مذاکره تصمیم بگیرید، و اطمینان حاصل کنید که می­‌دانید یک درآمد خوب چیست، حتی اگر چیزی که می­‌خواهید را دقیقاً بدست نیاورید.

داشتن یک BATNA (بهترین جایگزین برای گزینه توافق شده) واضح و مشخص به این معناست که شما می­‌توانید در طی مذاکره فشار بیشتری وارد کنید، و به طور بالقوه چیزی بهتر از آنچه انتظار داشتید بدست بیاورید، چون شما گزینه­‌هایتان را باز نگه داشته بودید.

اشتباه ۶: اهمیت دادن بیش از حد

لازم است که به نتیجه­‌ی مذاکرات اهمیت بدهید، اما نه به اندازه­‌ای زیاد که چون احساس می­‌کنید نمی‌­­توانید مذاکره را خاتمه دهید، تصمیمی بد بگیرید. به عبارت دیگر، احساساتتان را کنترل کنید، با فرآیند همانند یک بازی رفتار کنید و تصمیم بگیرید از مذاکره دست بکشید.

همچنین اگر بتوانید به مذاکره پشت کنید، شما در موقعیت چانه­‌زنی قدرتمندانه­‌تری قرار خواهید گرفت که طرف مقابل باید تصمیم به تلاش مجدد بگیرد. به این خاطر که او باید پیشنهاد بهتری بدهد.

نکته:

بخشی از این موضوع به این بستگی دارد که شما اطمینان داشته باشید که گزینه­‌های جایگزین زیادی دارید که می‌­توانید انتخاب کنید. اگر فقط یک گزینه داشته باشید، شما در موقعیت ضعیف هستید.

اشتباه ۷: فرض اینکه بعضی موضوعات قابل مذاکره نیستند

سناریوی ذیل را تصور کنید: یک بازیکن ستاره­‌ی بسکتبال قرارداری چند میلیون دلاری با تیمی دست اول به مدت ۴ سال امضا کرده‌­است. این یک توافق محکم است که او و درآمد و پتانسیلش برای جذب اسپانسر در طول مدت قرارداد به باشگاه متعلق است، همچنین در صورت عدم رعایت مواد توافق و یا لغو آن جریمه­‌های سنگینی در آن لحاظ شده است. اما در فصل اولی که در تیم بود نتایج خوبی نگرفت و تیم حریف هم تمایل به خریدش داشت. ناگهان، قراداد سفت و محکمی که با باشگاه بسته بود، قابل مذاکره شد، و موادی که برای جریمه­‌ی لغو در نظر گرفته شده بود مورد بحث قرار گرفت. معامله­‌ای نیست که به راحتی انجام شود اما فصل بعد، او در یک باشگاه جدید خواهد بود و طرفین از این موضوع راضی و خوشحالند.

این مثال نشان می­‌دهد که هیچ گزینه­‌ای را نباید خارج از میز مذاکره دید، و این مستلزم این است که تمام شرایط را مد نظر قرار دهید. اگر فکر کنید همه چیز قابل مذاکره است، شما گزینه­‌های خیلی بیشتری خواهید داشت.

اشتباه۸: تمرکز بر قیمت

مذاکرات کسب و کاری غالباً در مورد پول هستند. اما اگر با تمرکز بر قیمت وارد یک مذاکره شوید –به علت کاهش یا حفظ آن- خود و طرف مقابل در خطر قرار گرفتن در وضعیتی دشوار خواهید بود.

البته، قیمت مهم است، اما این غالباً یک جنبه از معامله است. سایر چیزهایی که می­‌توانید در مورد آنها مذاکره کنید را هم در نظر بگیرید. برای مثال، می­‌توانید در مورد یک بند انحصاری توافق کنید، خدمات بیشتر اضافه کنید، یا مفاد قرارداد را بهبود بخشید.

اشتباه۹: تلاش برای برنده شدن

اگر انتظار برد یک جانبه دارید ممکن است رسیدن به یک توافق مشکل­‌تر شود، حتی اگر از موضع قدرت وارد مذاکره شوید.

کاراترین نوع مذاکره، مذاکره­‌ای است که طرفین میز را با این احساس که چیزی را بدست آورده­‌اند ترک کنند. ممکن است همه چیزی که می­‌خواستند را بدست نیاورده باشند، اما به اندازه­‌ی آن معامله دستاورد برایشان داشته که ارزشمند باشد.

این مهم است که حریص نباشید. اگر طرف دیگر اهل مصالحه باشد و معامله برای طرفین قابل پذیرش باشد، ممکن است با زورگویی، آن مذاکره یا مذاکرات آینده را به خطر بیاندازید. به عبارت دیگر، بدانید چه زمانی مذاکره را متوقف کنید.

اشتباه۱۰: اولتیماتوم دادن (اتمام حجت)

“این بهترین و آخرین پیشنهاد ماست” اگر از این جملات در مذاکره­‌ی اولیه استفاده کنید، جایی برای ادامه­‌ی بحث وجود نخواهد داشت.

احتمال رسیدن به توافق وقتی از اولتیماتوم (اتمام حجت) مثل این استفاده کنید، کم خواهد شد، چون طرف مقابل در وضعیت دشواری قرار خواهید داد. همچنین این روش می­‌تواند سلطه جویانه و مستبدانه بنظر برسد، اگرچه گاهی لازم است این کار را انجام دهید، مواقعی که طرف مقابل به تضعیف و کوچک شمردن موقعیت شما ادامه دهد.

البته بدانید که اولتیماتوم و تعیین ضرب‌­الاجل متفاوت هستند. مذاکره­‌کنندگان باتجربه غالبا از ضرب­‌الاجلهای مصنوعی برای ترغیب طرف مقابل به تصمیم­‌گیری یا رفع یک وقفه استفاده می­‌کنند.

جنبه­‌ی منفی این کار این است که شما را تحت فشار زمانی قرار می­‌دهد. جنبه­‌ی مثبت این است که طرفین به توافق در یک چارچوب زمانی مشخص تمرکز می­‌کنند، که می‌تواند فرآیند رسیدن به توافق را سرعت ببخشد.

مذاکره­‌های مؤثر به آمادگی و همچنین فهم روشنی از اینکه طرفین چه چیزی می­‌خواهند، نیاز دارد.

مادامی­‌که شما می­‌خواهید بهترین معامله را داشته باشید، بدانید مذاکره بیشتر در مورد توافق و رسیدن به اجماع است تا برد.

سایر گزینه­‌های جایگزین هدف اصلی خود که حاضر به پذیرش آنها هستید را در نظر بگیرید – از جمله ترک مذاکره – و به خاطر بسپارید که کاملا از اولتیماتوم خودداری کنید.

اشتباهات رایج گفتاری در مذاکره و گفتگو

عادات گفتگوی­تان می تواند باعث پیروزی یا شکست در حرفه تان شود، بنابراین عادات بدتان را اصلاح کنید . آیا هر روز سعی می کنید در کارتان خودی نشان دهید و با تمام توان­تان کار می کنید و همیشه تلاش می کنید بهتر از قبل باشید؟ این عالیست ! اما کافی نیست، چون عادات حرف زدن و مکالمه­‌تان می تواند از نیروی­تان برای موفقیت شغلی بکاهد، حتی اگر عملکردتان بی عیب و نقص باشد. مثلاً شما رزومه فوق العاده قوی دارید و در یک شرکت جدید برای داشتن شغل و مقامی بهتر مصاحبه می شوید. از نظر مدارک و سوابق، شما نامزد ایده‌آلی هستید و نسبت به رقبای­تان مهارت‌ها و تجربیات بیشتری دارید. اما در طول مصاحبه، نوع گفتگوی­تان به تأثیر بدی روی شخص مصاحبه کننده می گذارد و مجبور می شود سراغ نامزد دیگری برود. چه در حال مصاحبه برای یک شغل جدید باشید، چه در حال جذب و متقاعد کردن یک مشتری جدید، چه تشویق و ترغیب کارمندان­تان و چه در حال تعریف و توجیه کردن برای تامین بودجه برای کسب و کارتان، طرز صحبت کردن و ادامه مکالمه‌تان می‎­تواند باعث شکست یا پیروزی شما شود، بدون توجه به این که در سایر زمینه ها، چه قدر مهارت یا استعداد دارید.

این ۵ عادت را از گفتگوهای­تان حذف کنید پیش از آن که تخریب­تان کنند

 به کار بردن کلمات اضافه

کلمات اضافه در الگوهای کلامی محاوره­‌ای ما آن قدر رایج شده­‌اند که حتی به ندرت توجه می­‌کنیم که آن­ها را بکار می­بریم. جملات­مان را با کلمات ” بنابراین ” ، ” چون ” و … آغاز می کنیم بدون آن که ارادی و با آگاهی باشد. کلمه “مثلاً” را در جملات­مان به کار می­بریم بدون آن که به پیامدهای لغوی استفاده از آن فکر کنیم و در هر مکث بین کلامی­مان از “اممم” یا “آ آ آ” به عنوان یک واکنش غیر ارادی استفاده می­کنیم. این کلمات اضافی و بی­خود، به نظر کوچک و بی گناه می‌­آیند اما اگر در فضاهای خالی صحبت­تان جولان دهند، باعث عدم تمرکز شده و شما را به عنوان یک سخن­گو ، ضعیف جلوه می­‌دهند . خوشبختانه می­‌توانید یاد بگیرید با آگاه کردن خودتان از کاربرد­شان، از آنها اجتناب کنید و هر بار یک بخش از آن را اصلاح کنید تا الگوی طبیعی کلامی­تان از این کلمات رها شود.

 استفاده از تن صدای تکراری و یکنواخت

آهنگ صدای ما درست به اندازه کلماتی که با کمک همین آهنگ­‌ها ادایشان می­‌کنیم مهم است. این جمله را در نظر بگیرید: “من آن ماشین را ندزدیدم” ، با تأکید و فشار روی هر کلمه در این جمله، معانی بسیار متفاوتی ایجاد می شود. اغلب تن صدای ما تکراری است و معنا و قدرت جملات ما را تحریف کرده و باعث می‌­شود برای شنونده جالب نباشد. مثلاً بعضی از افراد، طرز حرف زدن­شان تک­‌آهنگ و تقریبا تک­واژه است و بخش های مختلف کلمات را عین هم ادا می­‌کنند. بعضی هم عادت دارند هر جمله را با تن بالا تمام کنند، مثل جملات سوالی . به تن و آهنگ صدای­تان تنوع و مفهوم بدهید.

 تند صحبت کردن

وقتی هیجان­‌زده می‌­شوید، یا نگران هستید تند­تند حرف زدن بسیار راحت است، چیزهای زیادی برای گفتن دارید و می خواهید همه را بیرون بریزید. بنابراین کلمات به طور طبیعی در یک جریان یکنواخت به زبان­تان می‌­آیند. بعضی‌ها به طور ناخودآگاه از سکوت می ترسند و از تند حرف زدن برای جلوگیری از هرگونه توقفی که موجب نتیجه­‌گیری متفاوتی شود، استفاده می­‌کنند. بسیار عالی است که آهسته صحبت کنید، تا وقت بیشتری برای فکر کردن و انتخاب کلمات داشته باشید؛ می توانید مکث کنید تا تأثیر جملات­تان بیشتر شود؛ و اعتماد به نفس بهتری پیدا کنید و کنترل بیشتری داشته باشید.

 بی توجهی به ادا و اطوارهای همیشگی­تان

هرکسی تیک‌­های کوچک مخصوص به خود دارد که در مکالمات روزمره به آن­ها بی‌­توجه و بی‌­اهمیت است، اما این اداهای کوچک می­توانند در زمینه­های حرفه­ای و عمومی باعث رنجش و آزار شوند. برای مثال، اگر عادت دارید مدام سرو دست­تان را تکان دهید و یا ناخودآگاه لب­های تان را در انتهای هر جمله به هم می­فشارید، شنونده­های­تان به چشم یک ناشی یا بدتر از آن، یک غیرحرفه‌­ای نگاه می‌کنند. با یک دوست تمرین کنید یا سخنرانی­تان را ضبط کنید تا بعضی از اداهای­تان را که از آن­ها غافلید اصلاح نمایید. ترک عادات غیر ارادی، ممکن است و باید فرا­گرفته شود تا برطرف شود، وقتی برطرف شد دیگر برنمی گردد .

 از این شاخه به آن شاخه پریدن

حرف های نامربوط زدن، نشانه عصبی بودن است و به ویژه در صحبت­های دو نفره خطرناک می­باشد. به طورکلی، اگر آمادگی سخن گفتن را داشته باشید، لازم نیست نگران از این شاخه به آن شاخه پریدن باشید، چون مسیر صحبت­تان دقیق و مشخص است. در زمینه هایی که پس و پیش کردن بین حرف­های­تان لازم است، بیشتر خطر این شاخه به آن شاخه پریدن و حاشیه رفتن وجود دارد. مثلاً در مصاحبه شغلی، اگر فرد مصاحبه­‌کننده یک سوال ساده بپرسد، انتظار یک جواب ساده را دارد و اگر شما جواب مفصل بدهید، به احتمال زیاد ضررش را خواهید دید. اگر مختصرگو نباشید، تأثیر پیام­تان از دست خواهد رفت. اجازه ندهید این عادات بد، مانعی برای شما باشند. بهترین راه اجتناب از آن­ها، تمرین مداوم است. جلوی آینه یا برای یک دوست قابل اعتماد صحبت کنید و تمرین کنید تا این گرایشات و عادات را سرکوب کنید. زمانی که به طور طبیعی از این عادات رها شوید، دیگر نگران مکالمات بعدی­تان نخواهید بود فرصت‌های بزرگ حرفه ای­تان دیگر تهدید نخواهند شد.

 

منبع:

delbaraneh.com