بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای یا نتورک مارکتینگ چیست؟

بازاریابی شبکه‌ای یکی از زیرمجموعه‌های رشته بازاریابی است که کانال فروش خود را بر شبکه‌های انسانی و اجتماعی استوار کرده است. در این شیوه، شما تعدادی از محصولات شرکت را خریداری کرده و در هر مکانی که می‌خواهید به فروش می‌رسانید و در ازای آن سود خود را دریافت می‌کنید. اما این پایان راه نیست. در واقع در این شیوه، مصرف کننده نیز می‌تواند کالاهای شرکت را بازاریابی کرده و در قبال آن سود دریافت کند. البته این شیوه ساختار خاص خود را نیز دارد. در این ساختار، بازاریاب باید افرادی را به عنوان زیرشاخه خود معرفی کند و هر چه زیر این زیرمجموعه بیشتر باشد و بیشتر فعالیت کند، سود بیشتری به شما می‌رسد.

این شیوه با ساختار هرمی‌ای که دارد شبکه‌ای از نیروهای انسانی را ایجاد کرده که به صورت تصاعدی بر آن افزوده می‌شود. تبلیغات نیز در این تکنیک به صورت چهره به چهره و کلامی صورت می‌گیرد.

برای اینکه شما در بازاریابی شبکه‌ای موفق باشید، باید اصولی را رعایت کنید.

کیفیت کالا: محصولاتی که برای عرضه انتخاب می‌کنید باید کیفیت بالایی داشته باشند تا مشتری آنها را به دیگر محصولات ترجیح دهد. اگر کیفیت کالای شما پایین باشد، دلیلی ندارد مشتری آن را از شما بخرد.

مهارت مذاکره و فروش: مهارت‌های فروش اکتسابی هستند. با کسب این مهارت‌ها می‌توانید راهکارهایی برای افزایش فروش خود پیدا کنید. باید توانایی صحبت با مشتری را داشته باشید. باید فوت و فن صحبت و رفتار با مشتری را بدانید.

مهارت تیم سازی و رهبری: همانطور که در بالا اشاره شد یکی از راه‌های کسب سود در بازاریابی شبکه ای، پورسانتی است که به ازای فعال بودن زیرمجموعه شما برایتان حاصل می‌شود. پس باید توانایی آن را داشته باشید که افراد زیادی را به مجموعه خود اضافه و در آنها انگیزه ایجاد کنید.

مهارت رهبرسازی: همان فرمولی که برای شما کسب سود می‌کند، برای زیرمجموعه شما نیز صادق است. پس باید توانایی این را داشته باشید که آنها را نیز به رهبرانی سخت کوش و با انگیزه تبدیل کنید.

آیا بازاریابی شبکه‌ای همان شرکت هرمی است؟

شرکت‌های هرمی آن دسته از شرکت‌هایی هستند که اعضا آنها متعهد هستند افرادی را به شرکت معرفی کنند و در ازای سرمایه‌گذاری آن فرد کمیسیون دریافت می‌کنند. در واقع در این شرکت‌ها محصول ملموسی خرید و فروش نمی‌شود و سرمایه‌گذاری فرد به عنوان کمیسیون بین افراد بالاتر در این هرم تقسیم می‌شود. در این ساختار هر چه به راس هرم نزدیک می‌شوید، سود بیشتری دریافت می‌کنید. اما اگر در سطوح پایین هرم باشید، هیچ گاه چنین سودی نخواهید داشت، البته اگر متضرر نشوید.

اما در بازاریابی شبکه‌ای اصل بر فروش محصول است و سپس می‌توان در ازای معرفی فرد جدید سود دریافت کرد.

رویای ثروتمند شدن با بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای هم مثل دیگر فعالیت‌ها نیازمند تلاش و کوشش مستمر است و هیچ ویژگی به خصوصی در آن وجود ندارد که این رشته را به شغلی خاص و درآمدزا تبدیل کند. در واقع مثل هر شغل دیگری شما نان تلاش خود را می‌خورید.

بر اساس آمارهای منتشر شده تنها ده درصد فروشندگان قدیمی‌ترین و بزرگترین شرکت‌های مبتنی بر بازاریابی شبکه‌ای در امریکا و جهان در انگلستان موفق شده‌اند درآمد کسب کنند. این آمارها اگرچه حکم به عدم موفقیت قطعی همه بازاریاب‌ها نمی‌دهند اما نشان می‌دهند که نمی توان برای همه بازاریاب‌های شرکت درآمدهای هنگفت ماهیانه را متصور بود. در شرکت‌های بازاریابی گرچه سران شبکه و اعضای با سابقه که تعداد زیادی زیر مجموعه دارند درآمدهای عالی دارند اما درآمدهای فوق العاده با کار راحت برای برای همه اعضا به ویژه اعضایی که دیر به شبکه پیوسته‌اند منطقی به نظر نمی‌رسد.

بازاریابی شبکه‌ای از نظر قانونی

فعالیت‌های هرمی در اکثر کشورهای جهان غیرقانونی تلقی می‌شود ولی به واسطه تفاوت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای با هرمی این فعالیت در برخی کشورها قانونی است. اما با این حال بازاریابی شبکه ای همواره محل انتقاد مراجع قانونی و اقتصادی بوده است.

چند سالی است که این شرکت‌ها می‌توانند با دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت کنند. شما با بررسی نماد شرکت می‌توانید به قانونی یا غیر قانونی بودن کار شرکت پی ببرید. اگر رنگ این نماد سبز بود یعنی مجاز به فعالیت است. اگر زرد بود یعنی مجاز به فعالیت یکماهه برای رفع ایراد و در پایان اگر قرمز بود یعنی موقتا بمدت شش ماه تعلیق شده است. رنگ سیاه هم نشان دهنده اتمام مجوز فعالیت آن شرکت می‌باشد.

 

منبع

ratin.agency