رویای کارکنان و اهداف سازمان

رویاهای کارکنان را در مسیر اهداف سازمانی قرار دهیم

نویسنده کتاب «رئیسان، رهبران، شما کدامید؟» از این سخن می‌‌گوید که رهبران و مدیران چه باید بکنند تا افراد زیردست‌شان از نظر عاطفی درگیر کار شوند و پرانرژی باشند. گام اول وارونه کردن این سوال است. دائما درگیر این مسئله نباشید که چطور می ‌توانید کارمند بهتری داشته باشید، در‌ عوض تلاش کنید تا بفهمید کارمندتان چه چیزی نیاز دارد تا از حیث عاطفی، احساس تعهد کند. به انتظارات و اولویت‌‌های او درباره نقش خود، محیط کار و پیشرفت کاری‌‌اش پی ببرید. زمانی که متوجه شدید کارمندتان چه توقعی دارد، شانس بیشتری برای برآورده کردن این نیازها در اختیار شماست. ابتدا به هریک از این عوامل با دقت بیشتری توجه کنید و سپس به این پرسش برگردید که چگونه از آنها بهره بگیرید تا به نحوی در افراد خود انگیزه ایجاد کنید و به آنها انرژی دهید.

10نکته برای موفقیت مدیران

نقش

بیشتر مردم طالب کار کردن در مکانی هستند که دورنمایی مسحورکننده داشته باشد و خط‌‌مشی جذاب نیز باید این دورنمای مسحورکننده را همراهی کند. فرد باید به حد کافی نقشی چالش‌ برانگیز داشته باشد و باید به گونه‌ای پرمعنا در تصویری بزرگ و فراگیر بگنجد و به حد کافی آزادی عمل ایجاد کند تا کار به نتیجه مطلوب و دلخواه برسد و همچنین باید با هدف و معیارهای شخصی، هماهنگی داشته باشد.

خط‌مشی و دورنما

از دو کارگر ساختمانی که در یک محل مشابهی مشغول به کار هستند، سوالات یکسانی می‌کنند: «مشغول چه کاری هستید؟» یکی می‌گوید: «آجر روی هم می‌گذارم.» و دیگری می‌‌گوید: «خانه می‌سازم.» کدامیک از آنها انرژی بیشتری برای کار خود داشت؟ بیشتر کارمندان می‌خواهند در جایی مشغول به کار باشند که دورنمایی جذاب برای موفقیت‌های بعدی آنها داشته باشد. پس این اولین انتظار در منحنی «نقش» است: آیا سازمان دورنمایی دارد که کارمند بتواند خود را با آن مرتبط کند؟ برای مسافری که به خواست خود سوار اتوبوس می‌‌شود، مقصد نهایی اتوبوس باید جذابیت داشته باشد. دومین چیزی که کارمندان دوست دارند بدانند، این است که آیا خط‌مشی مفید و موثری برای رسیدن به این دورنما وجود دارد یا نه. همه افراد دلشان می‌‌خواهد که در تیم برنده نقش بازی کنند و تیم‌‌های برنده معمولا دارای خط‌‌مشی خاصی هستند. بیشتر مردم می‌خواهند درباره خط‌‌مشی دیدگاه‌‌هایی ارائه کنند و از همکاری برای به نتیجه رساندن آن لذت ببرند. این خبر خوبی برای مدیران و رهبران است: دیگر نیازی نیست که تمام سنگینی بار به سرانجام رساندن این خط‌‌مشی را به تنهایی تحمل کنند. برخی از رهبران که گمان می‌کنند وظیفه آنهاست که به طرح بپردازند و تعیین کننده مسیری بسیار خاص را برای کارکنان خود باشند، کاملا در اشتباهند. برعکس، آنها باید از اعضای تیم خود درخواست کنند تا با یکدیگر برای آماده ‌سازی این خط‌مشی همکاری داشته باشند.

هدف‌های چالش‌ برانگیز و پرمعنا

از بالا که به پایین حرکت می‌کنیم، متوجه می‌شویم بیشتر کارمندان می‌‌خواهند اطمینان حاصل کنید که مجموعه‌‌ای از هدف‌‌های چالش بر‌انگیز اما دست‌یافتنی پیش روی آنها قرار دارد؛ هدف‌هایی که حمایت کننده خط مشی گسترده هستند. آنها باید بفهمند که کارشان چگونه با دورنما و خط‌مشی متناسب است. این نیاز بیشتر ما است که کاری هدفمند انجام دهیم و در کار خود متمایز  وخاص شویم تا قدرمان را بدانند. داشتن هدف‌‌هایی معین و مشخص و آگاهی از آنکه چطور این هدف ‌ها در قالب تصویر، جای می‌‌گیرند؛ راهی طولانی را برای بر آورده ساختن این نیاز طی می‌‌کند. بیشتر مردم وقتی اهدافی پیش روی دارند، طالب آزادی کافی هستند تا به آن اهداف مورد نظر برسند.

آزادی و اختیار

هیچ‌کس تمایل ندارد تمام اعمالش را زیر نظر بگیرند. نداشتن اختیار عمل یکی از علت‌‌های اصلی نارضایتی شغلی است. «مارکوس باکینگهام» و «کرت کافمن» نویسندگان کتاب «اول تمام قوانین را بشکن» دستورالعمل ساده‌‌ای توصیه می‌‌کنند که به وسیله آن بتوان تعادلی بین آزادی و نظارت برقرار کرد: ناظر بر نتیجه کار نظارت بوده و نه بر شیوه کار، یعنی برای گفتمان با زیردستان خود وقت کافی بگذار تا بتوانی درباره نتایج مشخصی که از آنها انتظار داری با آنان به توافق برسی، بعد آنها را آزاد بگذار تا به این نتایج دست یابند. طبیعتا، باید همیشه به وقت نیاز قابل دسترسی باشی اما گفت‌‌وگو و توافق روشن در مورد نتایج مورد انتظار، نیاز به کنترل همه جانبه را تا حد بسیار زیادی از بین می‌‌برد.

سازگاری با هدف و ارزش

سرانجام و مهم‌‌تر از همه اینکه اکثر مردم دوستار نقش‌هایی هستند که با هدف و ارزش‌های شخصی آنان سازگاری دارد. خواسته بیشتر ما دستیابی به موفقیت است. نقشی که به ما انرژی کافی را نمی‌‌دهد تا به هدف شخصی‌مان برسیم و مطابق ارزش‌‌هایمان زندگی کنیم، احتمالا پاسخگوی این نیاز نخواهد بود. وقتی هدف و ارزش‌‌های شخصی با هدف‌‌ها و ارزش‌‌های سازمان سازگاری داشته باشند، افراد تا حد امکان انرژی می‌‌گیرند و این انرژی به نتایج مالی فوق‌‌العاده می‌‌انجامد. طبق تحقیقی که من مدتی پیش شاهد بودم، فقط ۵۰ درصد از کارمندان آمریکایی که در این تحقیق حضور داشتند، از حرفه‌شان رضایت داشتند. رضایت از «خانواده» بلافاصله بعد از آن می‌‌آمد که حدود ۴۰ درصد بود. یعنی انرژی بسیار زیادی وجود دارد که مورد استفاده قرار نگرفته است و اگر مدیریت بتواند با انتخاب مناسب افراد وظیفه‌‌اش را بهتر به نتیجه برساند، این انرژی ذخیره شده آزاد خواهد شد؛ آن هنگام آرزوهای فردی با هدف‌های سازمان در یک راستا قرار خواهند گرفت.

 

 

منبع

eligasht.com