برخورد با کارکنان در سازمانهای مشتری مدار

شیوه‌های رفتاری با کارکنان در سازمان‌های مشتری‌مدار

۱.تمامی کارکنان را با فلسفه و اندیشه‌ی مشتری‌نوازی آشنا کنیم. به آنان بیاموزیم که بر ارزش ویژه‌ی مشتری واقف شده، با یاد مشتری زندگی کنند، به طور جمعی تمام هم و غم خود را برای رفع نیاز او و تأمین خواسته‌ها و برآورده شدن انتظارات مشتری به کار گیرند.

۲.در نحوه‌ی اعمال مدیریت، پیام‌آور احساس خوشایند و مطلوبی برای کارکنان باشیم. بایستی سعی شود به جای استفاده از دستورات آمرانه، کارکنان را به مشارکت صادقانه واداریم و به جای کنترل نمودن سختگیرانه، شیوه‌ی آزاد گذاشتن مدبرانه را اعمال کنیم و به جای وابستگی‌های دست و پاگیر، به استقلال مشارکت جویانه تمسک جوییم و به جای اطاعت از مقررات و بوروکراسی خشک، به تصمیم‌گیری مختارانه توسط کارکنان رغبت نشان دهیم.

۳.قدر و منزلت کارکنان را نزد افراد خارج از سازمان بالا ببرید و با استفاده از این ابزار و حس احترام به کارکنان، به آنان اعتماد به نفس بیشتری دهیم تا بتوانند در مقابل مشتریان خوب ظاهر شوند.

۴.تقویت اهداف مشترک بین مدیریت، کارکنان و مشتریان امری ضروری است. تحقق چنین امری باعث منتفع شدن هر سه گروه خواهد شد و لازمه‌اش همیاری کارکنان و مدیریت است.

۵.ایجاد انگیزه در کارکنان به وسیله‌ی اعطاء انواع پاداش‌های مادی و معنوی، موجب تشویق، ترغیب و دلگرمی آنان و نهایتا بذل توجه و تلاش، جدیت و کوشش همه جانبه‌ی آنان، برای جذب و نگهداری مشتریان خواهد بود.

۶.با اعطای مسئولیت‌های متناسب با ظرفیت کارکنان (تفویض اختیار) به پرسنل نشان دهید که برای آنها ارزش قائل هستید.

۷.به افراد به طور واقعی نشان دهید، در مخاطراتی که آنان را در رویارویی با مشتری تهدید می‌کند، سهیم هستید و هیچ گاه آنها را تنها نخواهید گذاشت.

۸.در سازمان های مشتری‌گرا، بدون در نظر گرفتن سلسله مراتب، از نظرخواهی و مشورت همه‌ی اعضا از طریق اخذ پیشنهادهای سازنده استفاده می‌شود. بدین ترتیب آنان به صورت واقعی درگیر مسائل مشتری شده و رضایت مشتری را در سایه‌ی اتحاد و همدلی بدست می‌آورند.

۹.در سازمان‌های مشتری‌گرا برای استفاده‌ی بهینه از انرژی‌های بالفعل و استعدادهای بالقوه‌ی کارکنان، آنان را با زبان واحد و مشترک کیفیت آشنا نموده و با ارائه‌ی آموزش مستمر و سهیم کردنشان در سود حاصله بهره‌وری سازمان را بالا می‌برند.

۱۰.انجام کار گروهی و ایجاد یک جو عمومی باعث می‌شود که به جای استفاده از واژه‌ی “من” از واژه‌ی طلایی “ما” استفاده شود و از استعداد کارکنان با سلیقه‌های مختلف، استفاده‌ی مطلوب و مضاعف حاصل می‌شود یعنی عایدی آن بزرگتر از آن است که افراد بطور مستقل به تامین رضایت مشتری بپردازند.

آمار نشان می‌دهد زمانی، درآمد سرانه‌ی آمریکا ۴ برابر آلمان و ۱۵ برابر ژاپن بود؛ ولی امروزه همه‌ی آنها در یک رده واقع شده و رقیب و مدعی یکدیگری به حساب می‌آیند. این توفیق بزرگ تنها از طریق گذر از مزرعه‌ی حاصل خیز مشارکت جمعی میسر شده است. آقای دیسنی می‌گوید: “تحسین شدن چیزی است که به خاطر آن زندگی می‌کنیم ولی اگر این تحسین همگانی باشد لذت آن جاودانه خواهد ماند.”

۱۱.باشگاه بنچ مارکینگ دارای تکنیکی است که کار جمعی و رضایت کار گروهی را عامل موفقیت می داند. در تکنیک های رفتاری این باشگاه:

تمام کارکنان به طور روزمره با مشتریان سر و کله دارند ولی تعداد زیاد مراجعین نباید مانع از گپ زدن خودمانی با مشتریان شود. در این روش ارتباط کارکنان با مشتریان مثل اسب و درشکه است که هر دو لازم و ملزوم هم هستند و هیچ کدام بدون دیگری کارآیی ندارد.

کارکنان برای برخورد چهره به چهره با مشتریان اعم از داخلی و خارجی، منابع کافی در اختیار دارند. گاهی جشن‌های رسمی مشترکی برگزار می‌شود که در آن از خواست‌های فرهنگی یکدیگر مطلع شده و مشکلات خود را مرتفع می‌کنند. در این مراسم معمولا خانواده‌ها نیز حضور دارند.

برای ایجاد اعتماد طرفین و تقویت ارتباطات، در هر فصل حداقل یک یا دو بار جلسات مرتب با مشتریان برگزار می‌شود.

اعضای باشگاه اغلب سابقه‌ی فراوانی در برخورد با مشتری دارند و قادرند با استفاده‌ی ترکیبی از شیوه‌های سنتی و مدرن و با ابتکارات مختلف آنها را جذب کنند.

اعضای باشگاه از مشتریان خود پیشنهادات بسیار کارسازی دریافت می‌کنند، آنها گاهی تا ۸۰ درصد نیروها را در فرآیند تصمیم‌گیری سهیم می‌کنند تا تصمیمات کارآمدی در کاهش هزینه، افزایش درآمد و نهایتا جذب میلیون‌ها دلار سود را برای شرکت رقم زنند.

موضوع اصلی فعالیت گروه بنچ مارکینگ، تبین و تشخیص بهترین نحوه‌ی کسب رضایت مشتری است. هر یک از اعضای گروه در زمینه های مشخص و ویژه‌ای، رضایت مشتری را مورد مطالعه قرار می‌دهد. حاصل این مطالعات در گروه، مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد و در نتیجه‌ی مبادله‌ی تجربیات، اعم از منفی و مثبت، صورت می‌گیرد که در نهایت پس از شش ماه همه‌ی اعضای گروه درک بهتری نسبت به مشتری پیدا می‌کنند.

۱۲.در جذب و استخدام سازمان‌های مشتری‌گرا نباید صرفاً به شرایط تحصیلات و سایر شرایط صوری توجه شود، بلکه داشتن شامه‌ی قوی تجاری و طرز تلقی‌های مشتری‌مداری نیز فوق‌العاده مهم است؛ آقای دیکسون در این رابطه می گوید: “هرگز تلاش نکنید که به خوک رانندگی بیاموزید، چون هم وقت خود را تلف کرده‌اید و هم خوک را آزار داده‌اید.”

۱۳.در خاتمه می‌توان در مسیر “نهضت خدمت رسانی” معیارهای مهم و ضروری برای خدمت‌رسانی کارکنان به مشتری را به این شرح بیان کرد:

دانش، تخصص و مهارت لازم

کیفیت و درجه‌ی دقت در کار

کیفیت در سوابق فعلی

حس همکاری، وجدان کاری و وظیفه‌شناسی

اعتماد به نفس

سرعت انتقال

میزان بازدهی و بهره‌وری

رعایت انضباط اداری

قدرت ابتکار و خلاقیت

سازگاری با محیط

استفاده از مهارت و تخصص

و…

 

منبع:

ipe.ir