چالش های کسب و کار برای مدیران

چالش‌های کسب و کار برای مدیران

مدیریت سهم عمده ای در موفقیت یا شکست کسب‌وکار دارد. مدیران معمولاً در موقعیتی قرار دارند که می‌توانند تغییرات را تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان یک مدیر، با مسائل دشواری مواجه هستید که نیاز به تدبیر و برنامه‌ریزی مناسب دارند. در اینجا چند مورد از چالش‌های مدیران ارائه می‌شود. این چالش‌ها آنقدر اهمیت دارند که ممکن است مدیر را تمام شب بیدار نگه دارد.

مقابله با مشکل عملکرد کارکنان

سر و کار داشتن با مشکلات عملکرد همیشه منبع اصلی یک شب بی‌خوابی مدیر خواهد بود. اگرچه این مسائل هرگز آسان نیستند، اما لزوماً بسیار دشوار نیستند. می‌توان با شیوه‌های انتخاب بهتر و سپس با تنظیم انتظارات عملکرد مشخص از بسیاری از مشکلات عملکرد جلوگیری کرد. اگر مشکلی را شناسایی کردید، هرچه زودتر در بازخورد سازنده شرکت کنید، سریعتر می‌توانید تغییر در رفتار را تسهیل کنید. اگررفتار، بهبودی نداشته باشد، فرآیند نظم و انضباط مترقی، روشن و منسجمی را در نظر بگیرید. به تعویق انداختن بحث‌ها یا اجتناب از فرآیند انضباط، مشکل را طولانی‌تر می‌کند.

اخراج یک کارمند

این مورد یکی از سخت‌ترین چالش‌های مدیران است. اما برای تسهیل این چالش علاوه بر راهنمایی‌های شماره‌ی اول، اطمینان حاصل کنید که سیاست‌های روشن و آموزش برای نقض رفتارهای شدید داشته باشید.

برای اخراج، اطمینان حاصل کنید که از یک فرآیند منصفانه و سازگار استفاده می‌کنید، سعی کنید از قبل آموزش‌هایی در مورد چگونگی انجام بحث به شیوه‌ای احترام آمیز، و داشتن رفتار منصفانه و انعطاف پذیر ببینید.

تصمیم گیری در مورد استخدام مناسب

از مهمترین چالش‌های مدیران، انتخاب بین نامزدهای نهایی است. اگر شما اشتباه انتخاب کنید، دچار چالش دشوارِ اخراج کارمند خواهید شد پس در این مرحله بسیار دقت به خرج دهید. درباره مصاحبه و انتخاب کارمند آموزش ببینید، استفاده از ارزیابی انتخاب معتبر را در نظر بگیرید، ورودی‌های چندگانه تدارک ببینید و همینطور قبل از استخدام نهایی یک دوره کار آزمایشی برای کارمند در نظر بگیرید.

انجام کاری غیر اخلاقی یا اشتباه توسط کارمند

در این مورد، به قول معروف پیشگیری بهتر از درمان است. در ابتدا به تمام کارمندان قوانین و اصول اخلاقی شرکت را گوشزد کنید و همه را ملزم به رعایت کنید. اگر یکی از کارکنان شما خط سیر رفتار اخلاقی را متوقف کند و کاری غیر اخلاقی انجام دهد، فوراً از  تیم مدیریت منابع انسانی خود کمک بگیرید و با این مسأله برخورد کنید.

اختلافات تیم

این مورد هم همانند مورد دوم جزو سخت‌ترین چالش‌های مدیران است. به عنوان مدیر، همه ما می‌خواهیم کارکنان با هم همکاری داشته باشند، و به صورت تیمی کار کنند. هنگامی که یک کارمند برای شکایت در مورد کارمند دیگری نزد مدیر می‌رود، مدیر را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد که اختلاف نظر را قضاوت کند.

در این مواقع لازم است که درگیری شغلی و درگیری‌های شخصی را از هم تشخیص دهید. اختلافات شغلی ثابت شده است سالم هستند و منجر به توجه و توسعه ایده‌های جایگزین می‌شود. اما درگیری شخصی، برای تیم‌ها سمی است و باید فوراً برطرف شود. اگر درگیری‌ها شخصی هستند، بحث‌های منصفانه و صادقانه با طرفین برقرار کنید و نشان دهید که انتظار دارید بلافاصله تعدیل رفتار صورت گیرد. اگر تعارض ادامه یابد، افراد را از تیم حذف کنید. توجه داشته باشید که شناسایی و تقویت ارزش تیم‌ها بهترین داروی پیشگیرانه برای درگیری تیمی است.

نیاز به یادگیری چیزی جدید

این همیشه یک چالش است که ما مجبور باشیم ساحل آرام خود را ترک کنیم و دوباره خود را درگیر یادگیری چیزهای جدید کنیم. اگر هرگز کاری جدید و متفاوت انجام ندهید، در حال توسعه نیستید. تأثیرگذارترین شیوه برای توسعه به عنوان یک رهبر، شغل‌های جدید و تکالیف چالش برانگیز است. هنگامی که شما در یک نقش جدید هستید و یا کاری جدید انجام می‌دهد، یک برنامه توسعه را برای تضمین موفقیت خود فراهم کنید. معمولاً دو تا سه متخصص موضوع وجود دارد که می‌توانید از آنها کمک بگیرید، همچنین کتاب‌ها، دوره‌ها و منابع آنلاین برای یادگیری وجود دارند. رهبران بزرگ همیشه در حال یادگیری هستند و نمی‌ترسند به آن اعتراف کنند.

از دست دادن یک کارمند بسیار خوب

صبر نکنید تا کارمند ستاره شما، یک نامه پیشنهاد بهتر دریافت کند و تصمیم به رفتن بگیرد. تا آن زمان، خیلی دیر شده است. اطمینان حاصل کنید که کارکنان عالی شما در حد ارزش و لیاقت خود دستمزد می‌گیرند و به اندازه کافی حمایت می‌شوند. پس اگر به یادداشته باشید، کارمندان ستاره در نهایت به سمت پیشرفت و یا برای فرصت‌های بهتر شما را ترک خواهند کرد. پس اگر تمایلی به از دست دادن آنها ندارید باید شرایطی فراهم کنید که احساس نکنند زمینه پیشرفت در شرکت شما ندارند و آینده‌شان را از دست می‌دهند.

 

منبع:

cstland.com