چگونه کارمندانی خلاق پرورش دهیم

چگونه کارمندانی خلاق پرورش دهیم؟

یکی از چالش‌های همیشگی مدیران، ایجاد خلاقیت در کارمندان است.

ایجاد خلاقیت و انگیزه در ابعاد فردی و گروهی نقش مؤثری در روند موفقیت شرکت دارد. فرض عمومی در مدیران به این‌گونه است که کارکنان آنها از روی ناچاری و عادت، روز کاری خود را شروع می‌کنند و اجبار آنها را به سمت کار می‌کشد نه علاقه.

تحقیقات و بررسی‌ها روی بسیاری از شرکت‌های موفق، حکایت از آن دارد که ایجاد انگیزه و همچنین حفظ آن در یک سطح مطلوب، کلید موفقیت است. چند نمونه از این روش در زیر آورده شده است.

مدیریت جزییات را به کارکنان بسپارید

با گذر زمان و بیشتر شدن تجربه‌های کسب‌وکار، ثابت شده که محیط کاری مثبت و کار مفید، شادی و کارآمدی کارکنان را در پی دارد. کارمندانی که می‌دانند نظر‌ها و عقایدشان را مدیرانشان می‌شنوند و در روند کاری آنها اثر می‌گذارد، هم رضایت بیشتری از کار خود داشته و هم خود را از سهامداران معنوی آن شرکت می‌دانند. ساخت بستری برای ابراز عقیده و گفت‌وگوی مدیران با کارگران یا با مدیران اجرایی، روشی مهم برای ایجاد تعهد کاری در افراد است.

به خطاکاران توجه کرده و حرفشان را گوش دهید. از کجا می‌دانید که نکته متحول‌کننده آینده کاری‌تان را از زبان آن شخص نشنوید؟ یادتان باشد که فقط شنونده این نظرها و انتقادها نباشید؛ با اطلاعات جدیدی که به شما داده می‌شود، محیط کاری خود را بهتر کنید. مدیری که با کارکنان خود اطلاعات تبادل نکند، حکم نابودی شرکتش را امضا کرده است.

انگیزه در کارمندان ایجاد کنید

مطالعات نشان از آن دارد که یکی از اصلی‌ترین پیش ‌نیازهای خلاقیت، علاقه است. اگر در محیط کاری، به جای عبارت ‌هایی مثل «این کار را باید انجام دهید»، از عبارت‌هایی مانند «چه کار می‌توانیم بکنیم استفاده کنید، گام مهمی در راه رسیدن به ایجاد انگیزه در افراد برداشته‌اید. استفاده از این رویکرد، نشان از مشارکت بیشتر کارکنان در امور شرکت دارد. یکی از مهم‌ترین کارهای مدیریت، جهت دهی به احساس کارکنانشان است، چه در راستای خوش‌بینی احساس‌های مثبت و چه بر عکس. با تغییری که به سادگی می‌توانید در حال و هوای کاری شرکت ایجاد کنید، آینده موفقی را برای شرکت خود خلق می‌کنید.

به کارمندان خود احترام بگذارید

برای نشان دادن احترام خود به کارمندانتان، فقط کافی است، آنها را تشویق کنید. رقابت دوستانه یا پاداش‌های به موقع تأثیر عجیبی بر این هدف می‌گذارد.

برای دادن یک پاداش همیشه احتیاج نیست که پول خرج کنید. اگر متوجه کار خوب یکی از کارکنان خود شده‌اید، به صورت عمومی یا یک خبر ویژه و چه به صورت ارسال یک ایمیل به وی، موفقیتش را به او تبریک بگویید. هر چقدر بیشتر کارمندتان را بشناسید راحت‌تر می‌توانید احترام خود را به او نشان دهید.

چالش کاری برای کارمندانتان ایجاد کنید

روزمرگی انسان را نابود می‌کند! کارمند نیاز به تنوع دارد. زمان استراحت، باید جزئی از برنامه‌های کارمندان باشد. اگر مسؤولیت‌های متفاوت و جدید برای کارکنان خود تعریف کنید، آنها سرحال‌تر می‌شوند. به چالش کشیدن افراد باعث می‌شود تا آنها در بالاترین توان کاری خود بمانند و خلاقیت‌های آنها بیشتر و بهتر بروز کند.

این را بدانید؛در دنیای امروز اگر هر روز از روز قبل بهتر ظاهر نشوید و درجا بزنید، به‌ زودی از میدان عقب می‌مانید.

برای رشد و ترقی باید نقش خود را در صنعت پیدا کنید. چه نقشی در بازار دارید؟ در کدام رقابت باید شرکت کنید؟ چه نوآوری و خلاقیتی رضایت مشتری‌های شما را جلب می‌کند؟ برای سرشناس بودن یا شدن به چه استعدادهایی در گروه خود احتیاج است؟ شرکت‌های سرآمد پیوسته در حال نوآوری هستند. چه جواب بدهد و چه نه! ممکن است در پاره‌ای از موارد، نتوانید به خواسته‌ای که دارید برسید، ولی نتیجه هرچه که باشد، به گروه در راه رسیدن به خلاقیت کمک می‌کند.

امکان دارد یک پروژه نتیجه‌ای در بر نداشته باشد. ولی از طرفی هم یک پروژه می‌تواند فراتر از حد انتظار شما به نتیجه برسد. یکی دیگر از فایده‌های خلاقیت، ایجاد انگیزه در کارمندان است. انگیزه بیشتر هم دوباره منجر به افزایش خلاقیت می‌شود. این چرخه ادامه داشته و شما می‌توانید شکوه رشد شرکت خود را دیده و لذت ببرید!

 

منبع:

eligasht.com