10قانون خلق یک ایده استارت آپ

۱۰ قانون خلق یک ایده موفق استارت آپ

ایده های استارت‌آپی نسبت به اجرای آن از اهمیت کمتری برخوردارند. حتی بهترین کارآفرینان جهان با داشتن یک ایده که اساساً ناقص و معیوب است شکست خواهند خورد البته یک ایده موفق استارت‌آپی نیز با اجرایی ضعیف شکست خواهد خورد.

یک روش ساختاری وجود دارد که به تحلیل ایده‌های شما می‌پردازد. وجود موارد زیر در مورد ایده شما شرط لازم است اما کافی نه!

اگر واقعا به آن ایده علاقه‌مند هستید

اگر ایده را با هدف درآمدزایی دنبال می‌کنید، همین الان دست از کار بکشید چرا که پول می‌تواند انگیزه بسیار خوبی باشد ولی شما را از فراز و نشیب‌های دنیای کارآفرینی نجات نخواهد داد.

شما خودتان را آنقدر علاقه‌مند می‌دانید که بتوانید ۱۰ سال بر روی ایده خود کار کنید؟

ساده شروع کنید

ایده های بزرگ رشد می‌کنند  هرگز ایده ای بزرگ متولد نمی‌شود. مارک زاکربرگ هرگز نگفت من می‌خواهم یک شبکه اجتماعی گراف مانند بسازم.

همه کسب‌وکارهای بزرگ زمانی با چیزی خیلی ساده شروع کرده‌اند و بعد از آن محصول را گسترش داده‌اند. با حل کردن یک مسئله به وسیله یک محصول برای یک مشتری شروع کنید.

فقط بر روی یک کانال درآمدی تمرکز کنید

یک استارت‌آپ خیلی بیشتر می‌تواند موفق باشد اگر فقط بر روی یک جریان درآمدی تمرکز کند و بقیه جریان‌های درآمدی را فعلاً رها کنند.

پس روی یکی از مدل‌های درآمدی خود تمرکز کنید و اگر نمی‌توانید یک جریان درآمدی را شناسایی کنید که از شما پشتیبانی کند و باعث ایجاد درآمد شود باید گفت که شما کسب‌وکار و ایده مناسبی را انتخاب نکرده‌اید.

چند قدم تا ایجاد درآمد فاصله دارید

چه چیزهایی نیاز است تا  ایده شما به درآمدزایی برسد؟

با انجام این تمرین می‌توانید تعداد رقبایی که در بازار شما هستند را شناسایی و پیچیدگی کار را نمایان کنید. کمتر از ۳ قدم تا بازدهی مالی ایده‌آل است.

مشتریان خود را بشناسید

بیرون بزنید و مشتریان اولیه خود را که به شدت به محصول شما نیاز دارند بشناسید و با آنها آشنا شوید.

کسی بهتر از خودتان وجود ندارد که شما را بشناسد. این به همین خاطر است که بسیاری از کسب‌وکارها از احتیاجات شخصی شکل گرفته اند.

بازار خود را بشناسید

چطور می‌توانید نگاه پر معنی‌ای از آینده یک بازار داشته باشید وقتی که متخصص آن بازار نیستید؟

اگر متخصص بازارتان نیستید کار خودتان را انجام دهید. شناخت بازار هدف بسیار بسیار پر اهمیت است.

ایده‌تان بازاری به اندازه کافی بزرگ داشته باشد

بازاری با کمتر از ۱۰ میلیون نفر یا چندین میلیارد درآمد سالانه راضی کننده نخواهد بود.

اگر شما ۵۰۰ میلیون دلار از بازار را به خود اختصاص دادید شما کسب‌وکاری تقریباً برابر با ۵۰ میلیون دلار خواهید داشت. اگر شما بازارهای کوچک را به خود اختصاص دهید به زودی ورشکست خواهید شد. پس اگر ایده شما بازاری کوچک دارد آن را رها کنید.

اکسیر مخفی داشته باشید

کاری که شما قرار است انجام دهید تک است؟ نسبت به بقیه رقبا برتری دارد؟ آیا رازی را می‌دانید که هیچکس دیگری نمی‌داند؟

بهترین ایده‌ها آن‌هایی هستند که باعث ایجاد تحول می‌شوند.

سعی کنید ایده خود را به چالش بکشید

مثبت اندیشی درباره ایده بسیار لذت بخش است ولی کار شما در این مرحله این است که شدیداً تلاش کنید ایده خود را زیر سؤال ببرید و همچنین تلاش کنید دلایلی بیابید که ایده شما یک ایده اشتباهی است !!! اگر واقعاً دلیلی پیدا نشد مسیر خود را ادامه دهید. سپس دلایل و نکات منفی را تا ممکن از ایده خود حذف کنید.  

 ایده خود را بدون ترس مطرح کنید

احتمال اینکه کسی تمام زندگی‌اش را رها کند و ایده شما را بدزدد و تمام وقتش را صرف اجرای ایده شما کند تقریباً نزدیک به صفر است. شما تنها کسی هستید که می‌توانید بازخورد دیگران نسبت به ایده خود را بدانید.

البته در این مرحله پیشنهاد می‌کنم ابتدا نحوه مصاحبه صحیح با مشتری را بیاموزید چرا که نحوه بیان ایده و نحوه گرفتن بازخورد از مشتریان احتمالی نکات و ظرافت‌های بسیاری دارد که من در پست‌های آینده به مرور آنها را آموزش خواهم داد.

 

منبع     danup.ir